Budowy Pomnika Wypędzonych w Poznaniu

Społeczny Komitet

Maria Wardzyńska, Wysiedlenia ludności polskiej z okupowanych ziem polskich włączonych do III Rzeszy w latach 1939–1945

Wysiedlenia ludności polskiej z okupowanych ziem polskich włączonych do III Rzeszy w latach 1939–1945, Warszawa 2017Najnowsza monografia na temat przebiegu masowych wysiedleń ludności polskiej z okupowanych ziem polskich, włączonych w październiku 1939 r. do III Rzeszy.

"Wysiedlenia ludności polskiej z okupowanych ziem polskich włączonych do III Rzeszy w latach 1939–1945"
Maria Wardzyńska,
Warszawa 2017, 560 s.,
ISBN 978-83-8098-130-0

więcej na stronie Instytutu Pamięci Narodowej  »»

http://ipn.gov.pl/pl/publikacje/ksiazki/40937,Wysiedlenia-ludnosci-polskiej-z-okupowanych-ziem-polskich-wlaczonych-do-III-Rzes.html

Ryszard Czarnecki, Blog - Pamiętnik Osobisty, "Polacy narodem wypędzonych"

"(...) To dobrze, że w Trójmieście i wielkopolskiej stolicy tamtejsi obywatele – w pełnym tego słowa znaczeniu (!) – chcą pomników upamiętniających polski, niechciany, exodus. Jednak nie mniej ważne jest, aby współczesna Polska ten pomnik Wypędzonych Polaków postawiła we własnym sercu i głowie. Winien to być ważny punkt odniesienia dla naszej narodowej polityki historycznej.

Słowa Adama Mickiewicza mówiące też o wypędzonych – i zesłanych – rodakach, tyle że z Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej (a zwłaszcza Wileńszczyzny): „Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie” odnosić się mogą, powinny, a wręcz muszą, również do Polaków wypędzonych przez Niemców blisko 120 lat po wydarzeniach opisywanych przez autora „Dziadów”.(...)"

Czytaj więcej...

Jacek Kubiak, "Wypędzeni z Kresów Zachodnich" (wyborcza.pl)

"W pierwszych miesiącach II wojny światowej Niemcy rozpoczęli wysiedlanie z obszarów przyłączonych do Rzeszy obywateli polskich. - Nie minie 10 lat, a uczynimy z tych ziem kwitnący kraj niemieckich chłopów - zapowiedział Arthur Greiser, gauleiter Kraju Warty.
Niemcy przychodzili w nocy lub nad ranem. Łomot do drzwi i ryk: "In fünfzehn Minuten raus!"(...)".

Czytaj więcej...