Budowy Pomnika Wypędzonych w Poznaniu

Społeczny Komitet

Zaproszenie do działania

"Stowarzyszenie: Społeczny Komitet Budowy Pomnika Wypędzonych w Poznaniu", które niedawno po raz ostatni pożegnało swojego inicjatora śp. Henryka Walendowskiego, zaprasza do swojego grona wielkopolskie rodziny, szczególnie młodych ludzi, aby wspólnymi silami doprowadzić do budowy Pomnika Wypędzonych Wielkopolan w Poznaniu. Ma on stanąć na już wytyczonym do tego miejscu, w parku Marcinkowskiego, przy skrzyżowaniu ul. Towarowej i Powstańców Wielkopolskich.

Temat ten jest szeroko omówiony na stronie internetowej Stowarzyszenia www.pomnik.org.pl

Ponadto chcemy wspólnie dochodzić do prawdy historycznej o ofiarach napaści niemieckiej w latach 1939-1945, o wypędzeniach Polaków z terenu Wielkopolski oraz o ucieczce Niemców z Polski przed Armią Czerwoną w latach 1944-1945.

To absolutnie ostatni moment, aby zapytać dziadków jak wyglądało wypędzenie, jego moment a potem życie wypędzonych. Może jeszcze odnajdziemy te rodziny i środowiska, które przyjmowały Wypędzonych Wielkopolan dzieląc się z nimi ostatnią kromką chleba.

Obecnie oddajemy hołd Wypędzonym przy Głazie z tablicą informacyjną przy ul. Bałtyckiej 7 w Poznaniu, gdzie mieścił się pierwszy obóz przesiedleńczy dla wypędzonych obywateli Poznania.

Jest koniecznością wielką, naszym wielkopolskim obowiązkiem wspólna troska o to historyczne miejsce. Chcemy też archiwizować dokumentacje dotyczącą wypędzeń Polaków przez Niemców;

Jedno z najważniejszych naszych zadań, czyli doprowadzenie do powstania pomnika, upamiętniającego Wielkopolan - ograbionych i wyrzuconych z własnych domostw przez niemieckiego najeźdźcę czeka od 11 lat na realizację.

Najbliższe Walne Zebranie Sprawozdawczo Wyborcze odbędzie się 18 września (w piątek) o godzinie 17 w budynku Urzędu Wojewódzkiego, na które zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Kto chciałby do nas dołączyć, to prosimy o mail na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.