Budowy Pomnika Wypędzonych w Poznaniu

Społeczny Komitet

gdynia HPIM8093 1

"Z szacunkiem dla przeszłości. List do Prezydenta Miasta Gdyni"

"(...)Zarząd Stowarzyszenia Gdynian Wysiedlonych pragnie serdecznie Panu podziękować za szczere wsparcie i osobiste zaangażowanie w realizację naszego sztandarowego projektu – budowy i odsłonięcia Pomnika Gdynian Wysiedlonych. Dziękujemy także za wieloletnie Pana działania wspierające naszą działalność, dzięki którym nigdy nie utraciliśmy nadziei, że pozostawimy po sobie znak dla następnych pokoleń w postaci ostrzeżenia o zagrożeniach płynących z totalitaryzmu.(...)".

Treśc listu do przeczytania na stronie: 
http://www.sgw.com.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=253&Itemid=3 

"Ten pomnik ma przypominać o tragedii ludności, która budowała Gdynię" (trojmiasto.gazeta.pl 14.10.2014)

"Projekt pomnika gdynian wysiedlonych przygotowało Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego w Gdańsku we współpracy z artystami rzeźbiarzami - Pawłem Sasinem i Adamem Dziejowskim. Prace budowlane rozpoczęły się w sierpniu tego roku. Budowa pomnika gdynian wysiedlonych wraz z pracami drogowymi i wymianą instalacji podziemnych kosztowała 1,5 mln zł. Pieniądze pochodzą z budżetu miasta."

Cały artykuł na stronie: trojmiasto.gazeta.pl

"Gdynia daje przykład. Odsłonięto pomnik Polaków wysiedlonych przez Niemców" (wpolityce.pl, 17.10.2014)

"Instalację pomnika na placu przed gdyńskim dworcem poprzedziła gruntowna przebudowa tego miejsca. Wymieniono całą podziemną infrastrukturę, zakomponowano na nowo zieleń, położono nową nawierzchnię, zainstalowano oświetlenie i ławki, kosze na śmieci itp. Jak poinformowała PAP rzecznik prasowa gdyńskiego magistratu Joanna Grajter, inwestycję tę - łącznie z budową pomnika, sfinansował samorząd, a całość kosztowała około 1,5 mln zł."

Cały artykuł do przeczytania na stronie: 
http://wpolityce.pl/spoleczenstwo/218373-gdynia-daje-przyklad-odslonieto-pomnik-polakow-wysiedlonych-przez-niemcow